0224 443 15 83
Uzm.Dr. Orhan Sevinç Cura

Uzm.Dr. Orhan Sevinç Cura

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI UZMANI
NİLÜFER/BURSA

ANEMİ-KANSIZLIK
  • Uzm.Dr. Orhan Sevinç Cura
  • 9666

ANEMİ-KANSIZLIK

ÇOCUKLARDA ANEMİ  KANSIZLIK    www.orhansevinccura.com

Önemsenmediğinde çocuklarda sık hastalık ve gelişme geriliği sebebi olan ANEMİ-KANSIZLIK  Kanda bulunan alyuvarların veya alyuvarların içinde bulunan hemoglobinin azalmasına verilen isimdir.Çocuklarda kansızlığın birçok nedeni olmakla beraber, en sık görülen neden demir eksikliğine bağlı kansızlıktır. Demir eksikliğine yol açan nedenler ise; yeterli ve dengeli beslenememe yüzünden yetersiz demir alınımı, hızlı büyüme nedeni ile demir ihtiyacının artması ve çeşitli nedenlerle oluşan kan kaybıdır.

Demir eksikliğine bağlı kansızlık her yaş grubunda görülmekle beraber en sık 6 ay ile 2 yaş arasında görülür.Kansızlık hafif ise belirti görülmeyebilir. Ancak kan analizleri sonucu kansızlık saptanabilir. Kansızlık belirgin ise, solukluk, halsizlik, huzursuzluk, iştahsızlık, çabuk yorulma, oturma emekleme ve yürümede gecikme, katılma nöbetleri, öğrenmede güçlük, davranış bozuklukları, hastalıklara yatkınlık, çarpıntı, nefes darlığı görülebilir.Hastalığın teşhisi Kan analizleri sonucu konulur. Kan analizleri sonucu anemi saptanan hasta, demir eksikliği dışındada kansızlık yapan nedenler açısından değerlendirilir, gerekirse nedene yönelik testler yapılır. Demir içeren damla ya da şuruplar kullanılır.   İlaçlar öğünler arasında verilir.  Beslenmede demir yönünden zengin gıdalara (et, balık, tavuk, kuru üzüm, üzüm pekmezi, tahin, yumurta, kuru baklagiller, kuru yemişler) ağırlık verilir.

İnek sütü kansızlık yapabildiğinden günde yarım litreden fazla tüketilmemeli, demir emilimini azalttığından demir içeren ilaçlar süt ve süt ürünleri ile beraber alınmamalıdır.Demir içeren İlaçların bazı yan etkileri vardır-Dişler geçici olarak siyaha boyanabilir, ilaçlar dil köküne doğru verilirse boyanma çok az olacaktır.b-Kakada koyu renk oluşabilir.c-Bulantı, kusma, ishal ya da karın ağrısı görülebilir. Yakınmalar sürekli olursa doz azaltılır ya da ilaç grubu değiştirilir.Hastanın kan hemoglobin düzeyi yaşına göre normal düzeye gelinceye kadar demir ilaçlarına devam edilir. Kan düzeyi normale ulaştıktan sonra vücudun demir depolarının dolması amacıyla da yarı dozda 1-2 ay daha ilaç alımı sürdürülür.Bazı mikroplar demirle güçlenebildiği için ateşli durumlarda demir öğünü atlanır ateşler geçince tekrar demire başlanır.

SAĞLIKLA KALIN. Dr.ORHAN SEVİNÇ CURA

Önemli Linkler

Ziyaretcilerim

574961 Kişi ziyaret etti.